Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej po raz pierwszy reguluje, dotychczas nie unormowany w polskim prawodawstwie, obszar ekonomii społecznej. Fundamentem ekonomii społecznej jest wrażliwość na potrzeby osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki rozwiązaniom zawartym w tej ustawie uzyskują one wsparcie, oraz szansę na samodzielność, przywrócenie poczucia godności i rozwój własnego potencjału.
Ramy prawne określone w ustawie o ekonomii społecznej są również punktem odniesienia dla organów administracji publicznej zobowiązanych do wspierania tego sektora oraz uwzględniania jego potencjału i potrzeb przy realizowaniu działań w sferze publicznej.
Niniejsze opracowanie powstało na podstawie doświadczeń wynikających z pierwszych miesięcy funkcjonowania tego aktu prawnego. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku prac nad ustawą, istotne znaczenie dla jego kształtu miał stały dialog prowadzony z przedstawicielami organów administracji publicznej stosujących jej przepisy oraz sektora ekonomii społecznej.