Być czy nie być czyli organizacja na festynie
Lato to dla organizacji pozarządowych czas pikników, festynów, targów. Biorą w nich udział całe rodziny, więc w programie muszą się pojawić atrakcje dla dzieci i kramy z przekąskami. Im lepsza impreza, tym więcej stoisk, a co za tym idzie, kilogramy ulotek, które natychmiast zapełniają okoliczne kosze. Ma być zabawnie, ciekawie, kolorowo, a przy okazji edukacyjnie. Na to ostatnie najbardziej liczą organizacje pozarządowe. Strata czasu czy niezła okazja do nawiązania kontaktów? Czy organizacjom opłaca się brać udział w tego typu wydarzeniach?
Rasowy socjolog odpowiedziałby: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od pomysłu organizatorów. To oni wyznaczają cel i zapraszają do współpracy. Są więc imprezy plenerowe, podczas których organizacje pozarządowe są głównymi aktorami (np. pikniki organizacji pozarządowych). Tu jest większa szansa, że znajdą się ludzie zainteresowani współpracą z trzecim sektorem i chętnie nawiążą kontakty. Są też takie, gdzie organizacje są raczej dekoracją i mówiąc potocznie „robią za tło”. I na tych, paradoksalnie, można nawiązywać kontakty. Tylko, że jest większe prawdopodobieństwo, że publiczność będzie… przypadkowa tzn. niezainteresowana ofertą organizacji. Każda okazja jest dobra, by …
Być bliżej ludzi
Bo właśnie to powinno być najważniejszym celem dla organizacji. Być bliżej ludzi – czyli tam, gdzie oni mieszkają, działają, spędzają swój czas. Znając kontekst społeczny, jesteśmy w stanie patrzeć na problemy społeczne jak na spójną całość. Udział w pikniku jest ściśle związany z byciem na określonej przestrzeni – często właśnie tam, gdzie działają inni. To pomaga nie tylko zrozumieć, ale także rozwinąć empatię – jesteśmy bardziej empatyczni, kiedy potrafimy sobie wyobrazić sytuację drugiego człowieka. I choć działanie w organizacji pozarządowej to nie psychoterapia, to kontekst odgrywa dużą role w planowaniu dalszej współpracy.
Doradzać – informować – budować przyjazny wizerunek
Kontekst już mamy. Teraz pora działać. Piknik można od razu wykorzystać do pomocy. Jak? Organizując stoisko informacyjne lub doradcze. W ten sposób skracamy dystans – to my przychodzimy do ludzi, dając im okazję do kontaktu. Udzielamy informacji, doradzamy lub odradzamy, a przy okazji budujemy pozytywny obraz naszej organizacji i całego sektora ngo. To może być przyjemna praca. Biorąc pod uwagę fakt, że istnieje nauka poprzez zabawę, to poza przyjemnością mogą z tego wynikać wymierne skutki.
Gdzie i kiedy w plener?
Latem. To wiadomo. Nie każdą okazję trzeba wykorzystać, bo nie zawsze warto, ale warto być obecnym tam, gdzie są ci, dla których pracujemy. Instytut Spraw Obywatelskich oraz Centrum KLUCZ dbają o to, by regularnie pojawiać się na wydarzeniach plenerowych ze swoją ofertą. W lipcu byliśmy obecni na SlotArcie, zaś w najbliższy weekend – 28.08.2016 będziemy w Tomaszowie Mazowieckim na IX Pikniku Organizacji Pozarządowych. Tegoroczny piknik jest organizowany pod hasłem Lokalni Niebanalni. Jego celem jest promowanie aktywności społecznej, idei wolontariatu, prezentacja działalności i dorobku III sektora, a także wymiana doświadczeń przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Naszym celem zaś – spotkanie z mieszkańcami powiatu tomaszowskiego.
Zatem, do zobaczenia w Tomaszowie!