Przedstawiamy dwuczęściowe opracowanie składające się na Encyklopedię Ekonomii Społecznej i sektora NGO w Polskim Języku Migowym, opracowane przez Agnieszkę Kołodziejczak, koordynatora merytorycznego projektu „Łódzki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” ze strony Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej „Ja-Ty-My” i członka Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”. Jest to niespotykane dotąd przedsięwzięcie – w skali kraju nie ma podobnego rozwiązania dla osób głuchych.
Projekt to seria filmów edukacyjnych w języku migowym – prezentacja podstawowych haseł z definicjami na temat podstawowych pojęć ekonomii społecznej i sektora NGO (organizacji pozarządowych). W ostatnich latach dostępność wiedzy i edukacji w Polskim Języku Migowym się znacząco zwiększyła, ale nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Projekt umożliwi osobom głuchym zdobycie wiedzy w zakresie ekonomii społecznej oraz podjęcie właściwej decyzji o założeniu organizacji pozarządowej. Bardzo często osoby głuche nie wiedzą, gdzie szukać informacji i do kogo się zwrócić o poradę w zakresie działań społecznych i wolontariatu.
Zapoznaj się z Encyklopedią:
Inicjatorką Encyklopedii jest Agnieszka Kołodziejczak
Urodzona w 1976 roku w Łodzi. Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka rządu Norwegii w dziedzinie sztuk plastycznych (2003/2004) w Kunsthogskolen w Bergen. Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego od roku akademickiego 2019/2020. Pracuje jako koordynator merytoryczny i administracyjny w Stowarzyszeniu Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My” w Łodzi. Lady D Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015 i zdobywczyni specjalnego wyróżnienia w finale krajowym. Współzałożycielka Grupy Artystów Głuchych. Twórczyni Galerii MEOK w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, poezją i fotografią. Pasjonatka skandynawskiej kultury oraz wszystkiego co jest twórczością.
Wkrótce na naszej stronie pojawi się wywiad z Agnieszką Kołodziejczak.
Obie części merytorycznie konsultowała Karolina Fijołek, doradczyni w Centrum KLUCZ.
Dlaczego warto zapoznać się z Encyklopedią Ekonomii Społecznej w PJM?
Agnieszka Kołodziejczak podjęła się zadania zgromadzenia w jednym miejscu kilkudziesięciu definicji z zakresu ekonomii społecznej. Jest to fenomenalne źródło wiedzy dla osób głuchych. Jednak i osoby słyszące znajdą tam coś dla siebie! Wiedza zebrana przez Agnieszkę jest uniwersalna – z filmików (mają napisy) oraz opracowań tekstowych mogą korzystać wszyscy. Encyklopedia jest mostem łączącym dwa światy – ludzi i ekonomii społecznej 🙂 Napisane prostym językiem, krótkie definicje pozwolą każdemu zapoznać się ze światem przedsiębiorczości społecznej i (tego użytkownikom życzymy) odnaleźć się w nim. Zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi materiałami!
Tam, gdzie to było możliwe, zamieściliśmy na naszej stronie, pod różnymi artykułami, bezpośrednie odnośniki do filmów przygotowanych w ramach projektu Encyklopedia Ekonomii Społecznej w Polskim Języku Migowym. Zapraszamy do samodzielnego ich szukania w dziale ABC Ekonomii Społecznej.