Jak prowadzić dialog i tworzyć przestrzeń do dobrej rozmowy w lokalnych społecznościach? To główne tematy dwudniowego wydarzenia, w którym brali udział: Anna Zajda-Czapińska, Ilona Sobul i Marek Patyk.
Projekt „Jak rozmawiać”?
Spotkanie w Warszawie to część 3-letniego programu, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w którym brali udział nasi doradcy. Dodatkowo tutorką dla przewodników dialogu w projekcie „Jak rozmawiać?” była nasza doradczyni i facylitatorka spotkań – Gosia Stępień-Dudek.
Ważnym pytaniem, które padło było to o skuteczność dialogu. Przedstawiano wiele przykładów na to, że dialog działa. Kilka obrazowych podała Nina Langfeldt z Norwegii:
- Para z Syrii z dziećmi przyjechała do Norwegii, poza sobą nie mieli tu nikogo. Znaleźli Norwegów, którzy zostali dziadkami ich dzieci.
- Grupa dialogowa kobiet postanowiła świętować 8 marca dzień kobiet. Robią to od 10 lat. W rekordowym, świętowało 380 kobiet, w tym 100 nosiło hidżab.
- W grupie kobiet arabskich uczestniczyły głównie Syryjki. Wiele z kobiet z tego kraju ma niskie poczucie własnej wartości. Po dwóch latach jedna z nich podeszła do mnie i powiedziała: „teraz czuję się pewnie wśród swoich”.
Z kolei Christiane Seehausen z Nansen Center for Peace and Dialogue, mówiła m.in. o doświadczeniach w pracy z różnymi grupami społecznymi, a przede wszystkim wykluczonymi ze względu na pochodzenie, religię czy poglądy.
Udział w projekcie pozwolił uczestnikom na odkrycie nowego wymiaru prowadzenia rozmów, dialogu oraz sposobów rozwiązywania konfliktów i problemów, które mogą na co dzień wykorzystać w swojej pracy.
Zachęcamy do zapoznania się z modelem budowania dialogu krok po kroku.
Zdjęcie: Fundacja FRSI