Jak wygląda wykorzystanie prawa na poziomie europejskim na przykładzie działania Koalicji Żywa Ziemia na rzecz reformy wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027 w artykule dla Tygodnika Spraw Obywatelskich pisze Justyna Zwolińska.
Zachęcamy do lektury artykułu Justyny Zwolińskiej – prawniczki specjalizującej się w zagadnieniach związanych z polityką jakości i ochroną środowiska w rolnictwie oraz polityką żywnościową.
Materiał podkreśla najważniejsze kwestie, które powinny być brane pod uwagę przez organizacje pozarządowe, które chcą uczestniczyć w procesie decyzyjnym i podejmują działania na rzecz zmiany unijnych polityk i przepisów prawa. Nie została w nim uwzględniona europejska inicjatywa ustawodawcza oraz skarga do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (European Ombudsman), gdyż te formy oddolnego oddziaływania nie zostały dotychczas wykorzystane przez Koalicję Żywa Ziemia (KŻZ) podczas prób wpływu na zmianę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), by stała się przyjazna klimatowi, środowisku, zdrowiu ludzi i dobrostanowi zwierząt.
Artykuł znaleźć można pod poniższym linkiem: