Ze Spółdzielnią Socjalną „Promyk Nadziei” jako Centrum KLUCZ współpracujemy od jej powstania w 2009 roku. Zawsze siłą napędową Spółdzielni była jej liderka i prezeska – pani Kazimiera Frączak. W 2022 r. otrzymała wyróżnienie specjalne od rady Konkursu (eS) Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia.
W uzasadnieniu decyzji możemy przeczytać: „Rada orzekła że jest jak siłaczka albo Kwiatkowska, która żadnej pracy się nie boi. Jest dawcą nadziei, jeśli ktokolwiek się do niej zgłosi w potrzebie, to zawsze znajdzie ratunek. Współtworzy bardzo ważne lokalnie przedsiębiorstwo społeczne, gdzie można dostać lekarstwo i dla ciała, i dla ducha.”
Po takiej rekomendacji nie pozostało nam nic innego, jak zapytać panią Kazimierę o jej receptę na bycie dobrym liderem przedsiębiorstwa społecznego.
Jakie są trzy najważniejsze cechy dobrego lidera?
Kazimiera Frączak: Dobry lider to przede wszystkim osoba, która ma osobowość – charyzmę. Jest konsekwentny, obiektywny, odpowiedzialny i ludzki. Skupia się na ludziach, a nie na sobie. Posiada umiejętności kierowania zespołem i motywowania go. Wywiera pozytywny wpływ na cały zespół. Umie rozwiązywać problemy i wspólnie z zespołem podejmować decyzje. Daje poczucie przynależności do grupy i dumy z osiągnięć. Jest otwarty na uczenie się i ulepszanie pracy zespołu. Nie jest idealny. Dobry lider zarządza, a nie rządzi.
Jak znaleźć na wszystko czas?
Każdy z nas ma 24 godziny na dobę. Ten stosunek liczbowy się nie zmieni. Dlatego należy mądrze zarządzać tym czasem, który się ma. Ja do tego celu wykorzystuję kalendarz. Uważam, że praca z kalendarzem jest jednym z podstawowych kluczy do prowadzenia zrównoważonego życia, jak i do rozwijania mojej przestrzeni zawodowej. Praca z kalendarzem pozwala mi rezerwować czas na moje życie osobiste, życie społeczne czy też na rozwijanie mojej pasji.
Nie można mieć więcej czasu niż 24 godziny na dobę, można nim tylko lepiej zarządzać.
Jak wyznaczać cele, aby je realizować?
Wyznaczanie konkretnych celów to podstawa osiągnięcia wszelkich sukcesów. Cele są fundamentem każdej zmiany i postępu. Cele są nam potrzebne, aby rozwijać się i iść do przodu – są sposobem na wyrażenie naszych marzeń i planów. Należy wiedzieć, że samo wyznaczenie celów to nie wszystko – trzeba pamiętać o motywacji w dążeniu do ich realizacji. Cele wskazują nam kierunek, w którym powinniśmy podążyć. Określając je we właściwy sposób jesteśmy w stanie uzyskać większą kontrolę nad naszą przyszłością i rozwijać się tak, jak chcemy. Doskonalić się i poprawiać jakość naszego życia. Cel, który wyznaczamy, powinien być ważny i mieścić się w pewnych granicach, które później pozwolą na ustalenie priorytetów, podzielenie celu na mniejsze zadania i określenie czasu ich realizacji. Na koniec należy sobie odpowiedzieć czy cel został osiągnięty.
Według Anthony Robbinsa (amerykańskiego doradcy życiowego – przyp. red.) należy:
- Zidentyfikować, czego się chce. Wyznaczyć sobie cele po to, aby określić, na czym należy się skupić i iść w wybranym kierunku.
- Uzasadnić swoje cele.
- Być konkretnym.
- Zrozumieć swój własny potencjał.
- Nie zatrzymywać się, gdy osiągnie się swój pierwszy cel.
- Nie martwić się, gdy coś ci się nie uda.
Życzę powodzenia w wyznaczaniu celów, planowaniu realizacji i wyciąganiu wniosków z zadań, które będą realizowane.