W poniedziałek (16.09) wzięliśmy udział wydarzeniu otwierającym cykl Okrągłych Stołów ds. Pożytku Publicznego w województwie łódzkim. Pierwsze spotkanie poświęcone było ekonomii społecznej – nie mogło nas zabraknąć!
Spotkania służą zidentyfikowaniu wyzwań, przed jakimi stoi III sektor i zebraniu propozycji rozwiązań. Nasz doradca, Mariusz Ławnik, omówił kwestię, którą nasz OWES jest żywotnie zainteresowany od 2023 roku, czyli konieczność zwiększenia dostępności instrumentu wsparcia przedsiębiorstw społecznych jakim jest refundacja składek społecznych. Dzięki tym środkom PS mogą liczyć na stabilizację zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, jednak w ślad za ustawowym wprowadzeniem instrumentu nie zabezpieczono odpowiednich środków. Zaprezentowaliśmy propozycje zmian w ustawie o ekonomii społecznej, które w naszej ocenie poprawią dostępność tych środków.
Naszą wypowiedź uzupełniła szczegółowo pani Marta Pietrak-Kędzierawska, Przewodnicząca Konwentu Dyrektorów oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu – bo to właśnie powiatowym urzędom pracy przypisano zadanie dystrybuowania środków do PS.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszka Ryś, Wicewojewoda Łódzki Grzegorz Majewski oraz senator Krzysztof Kwiatkowski.
Organizatorami spotkania byli: Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS i Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego wraz z partnerami regionalnymi – Łódzkim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Ja-Ty-My i Centrum OPUS.
Zapoznaj się z naszą tezą i propozycjami zmian
Refundacja składek społecznych dla przedsiębiorstw społecznych
Artykuł 21 ustawy o ekonomii społecznej mówi, że w przypadku pracowników przedsiębiorstwa społecznego będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym istnieje możliwość refundacji części wynagrodzenia odpowiadającej składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadająca składce na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za zatrudnionego. Zadanie związane z dystrybucją środków przekazano do Powiatowych Urzędów Pracy.
W związku z wprowadzeniem przez ustawę tego istotnego instrumentu w marcu 2023 r. nasze doradczynie, Ilona Sobul oraz Małgorzata Stępień-Dudek, zaprezentowały go podczas Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Woj. Łódzkiego. W ten sposób otworzyliśmy współpracę z Powiatowymi Urzędami Pracy, dzięki której kilka z nich uruchomiło instrument w 2024 roku. Były to PUP w Zgierzu, Łodzi, Pabianicach i Opocznie.
W kwietniu 2024 r. prowadziliśmy również korespondencję z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dzięki której MRPiPS uruchomiło dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na udzielenie tego instrumentu.
Zapoznaj się z odpowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na nasze pismo