Do końca lutego 2016 r. można poprzeć ideę ogłoszenia przez UE roku 2017 r. Europejskim Rokiem Ekonomii Społecznej i Solidarnościowej.
Unia Europejska ze sporym wyprzedzeniem planuje priorytety na następne lata, a tym samym na co zostanie przeznaczona duża część finansów publicznych. Obecnie (2015 r.) trwa Europejski Rok Rozwoju, a tymczasem w Hiszpanii, Irlandii, Słowenii, Grecji, Włoszech i Portugalii kilka organizacji wspólnie prowadzi kampanię na rzecz uznania roku 2017 Europejskim Rokiem Ekonomii Społecznej i Solidarnościowej. Organizacje te o swoich działaniach poinformowały Unię Europejską, a do końca lutego 2016 roku zbierają podpisy poparcia od indywidualnych osób i organizacji, które potwierdzą szerokie społeczne poparcie dla tej inicjatywy.
Dołóżmy swoje podpisy z Polski!
Apel można podpisać tutaj
Trudna sytuacja ekonomiczna w Europie sprzyja skupianiu się na kwestii kryzysu i pomijaniu spraw ogólnoświatowych, które mają w nim swój udział. Tymczasem, zdaniem inicjatorów kampanii Ekonomia dla ludzi, strategią wyjścia z kryzysu ekonomicznego, zarówno w Europie, jak i w państwach Południa, powinna być Ekonomia Społeczna i Solidarnościowa (ESS).
Ekonomia Społeczna i Solidarnościowa jest alternatywą dla ekonomii klasycznej. Wartości, które za nią stoją to: prawa człowieka, demokracja, solidarność, integracja społeczna, zrównoważony rozwój, równość, współpraca, bezstronność i sprawiedliwość.
Ekonomia Społeczna to przedsiębiorstwa działające na wolnym rynku, których modelowym przykładem są spółdzielnie (np. spożywcze), a także organizacje oparte o ideę sprawiedliwego handlu (z ang. fair trade). Na Ekonomię Społeczną składa się również etyczna bankowość i koncepcja mikrofinansowania, które wspiera działania i powstawanie nowych przedsiębiorstw społecznych.
Jeżeli chcesz, aby Ekonomia społeczna i Solidarnościowa była włączana w główne nurty europejskiej polityki społecznej i ekonomicznej oraz popierasz ideę ustanowienia roku 2017 Europejskim Rokiem Ekonomii Społecznej i Solidarnościowej podpisz petycję. Przypominamy: Unia Europejska wie o naszej akcji, obecnie potrzebujemy zebrać jak najwięcej podpisów i pokazać, jak wiele ludzi oczekuje zmian w obecnym systemie ekonomicznym.
Źródło: Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych