Na skutek zanieczyszczenia powietrza co roku w Polsce umiera przedwcześnie nawet 47 tysięcy osób.
Mgła, duża wilgoć w powietrzu, brak wiatru – taka pogoda sprzyja smogowi. Smog, najprościej mówiąc, to „chmura” powstała w wyniku zmieszania się powietrza z dymem i spalinami.
Za smog odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli emisja zanieczyszczeń powietrza znajdujących się na wysokości do 40 m. W przypadku Polski są to przede wszystkim niskie kominy – domowych pieców, małych lokalnych kotłowni, niewielkich zakładów produkcyjnych – oraz samochody.
Transport drogowy jest jednym z głównych powodów zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Dla przykładu, w Warszawie ok. 68% emisji zanieczyszczeń pochodzi z aut. Co roku w wyniku smogu, w tym smogu samochodowego, umiera w stolicy około 2.800 osób. Tracimy rocznie 6 miliardów złotych na leczenie… To także więcej poronień, powszechność alergii i inne choroby.
Dlatego w ramach prowadzonej przez INSPRO inicjatywy „Lepszy transport” apelujemy do Prezydentów Miast i Marszałków Województw o zmniejszenie smogu samochodowego poprzez uspokojenie i ograniczenie ruchu w centrach miast. Jednocześnie domagamy się priorytetu dla transportu publicznego oraz ułatwień dla komunikacji rowerowej i pieszej. Chcemy też wyznaczenia buspasów na wszystkich ulicach wlotowych do miasta i prowadzących do centrum.
Kampanię STOP #SMOGsamochodowy prowadzimy wspólnie z Fundacją Po Staremu w ramach inicjatywy Lepszy Transport.
Dołącz się i wyślij apel!
>>Zaapeluj do Prezydentów Miast i Marszałków Województw <<