Pozyskaj wsparcie finansowe i stwórz nowe miejsca pracy w swojej organizacji lub załóż nowy podmiot i zatrudnij w nim pracowników. Rozpoczyna nabór formularzy osób oraz podmiotów, które chcą utworzyć nowe miejsca pracy w sektorze ekonomii społecznej w jednym z 7 powiatów woj. łódzkiego: łaskim, zduńskowolskim, pabianickim, łódzkim-wschodnim, opoczyńskim, rawskim, tomaszowskim.
Nabór formularzy rozpocznie się 17.05.2024 r.
Nabór formularzy osób oraz podmiotów, które chcą utworzyć nowe miejsca pracy w sektorze ekonomii społecznej ma charakter ciągły i obejmuje:
- utworzenie nowych miejsc pracy w istniejącym przedsiębiorstwie społecznym (PS),
- przekształcenie podmiotu ekonomii społecznej (stowarzyszenia, fundacji, spółdzielni socjalnej, spółki not for profit) w PS,
- utworzenie nowego PS.
W wyniku naboru wyłonione zostaną osoby i podmioty, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego wsparcia doradczego (w zakresie biznesowym, finansowo-księgowym oraz prawnym) w zakresie utworzenia nowego PS i/lub przygotowania biznesplanu.
Ocena biznesplanu będzie podstawą do decyzji o tym, czy nowe/istniejące PS otrzyma wsparcie finansowe oraz doradcze na utworzenie i pierwsze miesiące trwania miejsc pracy. Można uzyskać 35.212,00 zł wsparcia finansowego na utworzenie 1 miejsca pracy oraz wsparcie finansowe na utrzymanie miejsca pracy przez 12 miesięcy w wysokości do 38.700,00 zł na 1 miejsce pracy. Maksymalnie można utworzyć 10 miejsc pracy.
Niezbędne dokumenty to:
- Regulamin rekrutacji uczestników do udzielenia wsparcia zmierzającego do utworzenia i utrzymania miejsc pracy w nowo tworzonych lub istniejących przedsiębiorstwach społecznych
- Załącznik nr 1 Formularz Rekrutacyjny – osoby fizyczne
- Załącznik nr 2 Formularz Rekrutacyjny – osoby prawne
- Załącznik nr 3 Karta oceny formalnej
- Załącznik nr 4.1 Karta oceny merytorycznej – osoby fizyczne
- Załącznik nr 4.2 Karta oceny merytorycznej – osoby prawne
- Załącznik nr 5 Wykaz branż wykluczonych z pomocy de minimis
- Załącznik nr 6 Wykaz dokumentów potwierdzających przynależność do grup osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
UWAGA: OD 1 LIPCA 2024 R. OBOWIĄZUJE NOWA WERSJA REGULAMINU ORAZ NOWE WZORY FORMULARZY REKRUTACYJNYCH
Formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami należy dostarczyć pod adres:
Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich, ul. Pomorska 40, 91-408 Łódź
lub drogą mailową na adres: rekrutacja.owes@instytut.lodz.pl
Wsparcie finansowe na tworzenie miejsc pracy mogą otrzymać osoby zamieszkujące oraz podmioty zarejestrowane na terenie subregionu I woj. łódzkiego. Poniżej prezentujemy listę powiatów wraz z przypisanymi im doradcami:
powiaty: łaski, łódzki-wschodni
powiaty: opoczyński, rawski
powiat pabianicki
powiaty: tomaszowski i zduńskowolski
Kto może ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe?
- osoby fizyczne oraz osoby prawne zmierzające do utworzenia nowego przedsiębiorstwa społecznego,
- przedsiębiorstwa społeczne, które posiadają status nadany przez wojewodę,
- podmioty ekonomii społecznej (fundacje, stowarzyszenia, spółki not for profit), wyłącznie pod warunkiem przekształcenia tych podmiotów w przedsiębiorstwa społeczne.
Przy naszym wsparciu możliwe jest utworzenie miejsc pracy m.in. dla osób:
- bezrobotnych,
- z niepełnosprawnością,
- znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej (np. korzystających z pomocy społecznej).
Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat działalności w formule przedsiębiorstwa społecznego
Co to jest przedsiębiorstwo społeczne (PS)?
Jeśli chodzi o formę prawną, to przedsiębiorstwem społecznym może być fundacja, stowarzyszenie, a także spółka not for profit czy spółdzielnia socjalna. Istotne jest, że PS, prowadząc działalność ekonomiczną, realizuje cele społeczne – zatrudniając osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i/lub świadcząc usługi społeczne. Każde PS, niezależnie od formy prawnej, musi zatem spełniać kilka warunków, w tym:
- prowadzić działalność ekonomiczną: działalność odpłatną pożytku publicznego, działalność gospodarczą lub inną działalność o charakterze odpłatnym. Tym sposobem o status PS nie mogą się ubiegać np. stowarzyszenia zwykłe.
- zatrudniać co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, z czego każda z tych osób musi być zatrudniona w wymiarze co najmniej 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy.
- posiadać organ konsultacyjno-doradczy, w którego skład wchodzić mają osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie społecznym (przeczytaj więcej: Organ konsultacyjno-doradczy w przedsiębiorstwie społecznym).
- wprowadzić do statutu regulacje dotyczące wykorzystania zysku i majątku przedsiębiorstwa społecznego.
Co to oznacza? Podmiot, który już prowadzisz, lub który dopiero planujesz utworzyć, spełniając odpowiednie warunki, może uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego i skorzystać z bezzwrotnego wsparcia na utworzenie w nim miejsc pracy. Pomagamy zarówno w tworzeniu zupełnie nowych PS, jak i w przekształcaniu stowarzyszeń, fundacji czy spółek not for profit w PS.