21 kwietnia 2022 r. weszły zmiany do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – nowe brzmienie zyskał artykuł 11b ustawy. Przeczytaj, co to oznacza dla organizacji pozarządowych.
Skąd zmiana w ustawie?
Zmiana ustawy o działalności pożytku publicznego zawarta została w ustawie z dnia 24 lutego 2022 r. o ochronie dziedzictwa narodowego związanego z nazwami obiektów przestrzeni publicznej oraz pomnikami. Ten dość odległy od pożytku akt prawny był projektem poselskim.
Na czym polega zmiana w ustawie?
Zlecanie zadań organizacjom pozarządowym, w myśl ustawy o pożytku, opiera się na otwartych konkursach. Ustawa przewiduje również również tryby wyjątkowe. Jeden z nich zapisany jest w artykule 11b – pozwala w wyjątkowych sytuacjach zrezygnować z trybu konkursowego przy zlecaniu realizacji zadań. Zmieniono artykuł w sposób dający Premierowi większe możliwości rezygnacji z trybu konkursowego. Usunięto jedną z przesłanek mówiącą o ochronie życia lub zdrowia ludzkiego. Premier będzie mógł zatem zlecić realizację zadań z pominięciem konkursu „w szczególności ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny”.
Nowe brzmienie artykułu 11b
Prezes Rady Ministrów może zlecać organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert, w szczególności ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny.
Przeczytaj więcej
Weszły w życie najnowsze zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego
Zmiana ustawy o pożytku. Łatwiejsze zlecanie zadań bez konkursu