Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Jak czytać i rozumieć dane finansowe prezentowane w bilansie i rachunku zysków i strat”, które odbędzie się w Łodzi w dniu 1 grudnia 2017 r.
Termin: 1 grudnia (piątek) 2017 r., godz. 08:30-16:30
Miejsce: Fundacja 11 Muz Innowacje w Kulturze, ul. Piramowicza 11/13, Łódź
Kto może wziąć udział w szkoleniu?
Zapraszamy przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej:
- prowadzących działalność ekonomiczną (fundacji i stowarzyszeń zarejestrowanych w Rejestrze Przedsiębiorców i/lub prowadzących aktywną działalność odpłatną pożytku publicznego, spółdzielni socjalnych i spółek non profit) oraz jednocześnie
- zarejestrowanych na terenie subregionu I województwa łódzkiego, tj. powiatów łaskiego, zduńskowolskiego, łódzkiego-wschodniego, pabianickiego, tomaszowskiego, opoczyńskiego i rawskiego.
W szkoleniu mogą wziąć udział członkowie zarządów, pracownicy, współpracownicy i wolontariusze organizacji.
Sporządzenie sprawozdania finansowego to stały punkt w harmonogramie każdej organizacji pozarządowej czy spółdzielni socjalnej. Jest to także często duże wyzwanie, ponieważ sprawozdawczość w sektorze pozarządowym rządzi się swoimi prawami. Dlatego zgłoś się na szkolenie, na którym poznasz pojęcia z dziedziny rachunkowości, niezbędne do zrozumienia informacji finansowych zawartych w bilansie i rachunku zysków i strat. Jeśli jesteś członkiem zarządu w podmiocie ekonomii społecznej – udział w szkoleniu pomoże Ci w komunikacji z księgowością. Będziesz miał także możliwość wziąć udział w praktycznej próbie czytania i rozumienia sprawozdań finansowych własnej organizacji.
Skrócony program szkolenia:
- Podstawowe obowiązki sprawozdawcze.
- Wzory sprawozdania finansowego dla organizacji pozarządowych
- Bilans i rachunek zysków strat – co oznaczają poszczególne pozycje?
- Bilans i rachunek zysków i strat – analiza i czytanie ze zrozumieniem.
- Bilans i rachunek zysków i strat – ćwiczenia utrwalające.
Zapoznaj się z pełnym programem szkolenia (pdf)
Dlaczego warto uczestniczyć w szkoleniu?
- Zdobędziesz podstawową wiedzę o odpowiedzialności za przygotowanie sprawozdania finansowego w organizacji.
- Dowiesz się, co oznaczają wybrane pozycje bilansowe i pozycje z rachunku zysków i strat.
- Nauczysz się oceniać sytuację finansową i majątkową własnej organizacji na podstawie jej sprawozdania finansowego.
Szkolenie poprowadzi
Teresa Zagrodzka – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w zakresie audytu, kontroli zarządczej i rachunkowości. Od 1991r. związana z sektorem pozarządowym w Polsce (m.in. z Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacją dla Polski, FISE, Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji). Współautorka serwisów finansowych w portalu www.ngo.pl, autorka artykułów i publikacji w ramach serii 3W wydawanych przez Stowarzyszenie KLON/JAWOR; konsultant i trener w zakresie zarządzania finansami organizacji pozarządowych. Obecnie dyrektor działu ekonomii społecznej TISE SA, udzielającego pożyczek dla organizacji pozarządowych.
Zgłoszenia przyjmujemy do 27 listopada do godz. 12:00.
Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (doc) i podpisany (zeskanowany/ sfotografowany) przesłać na adres e-mail aleksandra.podkonska@instytut.lodz.pl do dn. 27 listopada 2017 r., godz. 12.00. Formularz można również dostarczyć pocztą (liczy się data wpływu) na adres: Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) ul. Pomorska 40, 91-408 Łódź. Zgłoszenie można także złożyć osobiście w biurze INSPRO w Łodzi przy ul. Pomorskiej 40 lub przesłać faxem na numer: 42 630 17 49.
W przypadku dużej ilości zgłoszeń Organizator zastrzega sobie prawo do zaproszenie max. 2 osób z jednej organizacji.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:
Aleksandra Podkońska: aleksandra.podkonska@instytut.lodz.pl, tel. 519 300 647 | 42 630 17 49
Ważne dokumenty:
Jeśli po raz pierwszy chcesz skorzystać ze wsparcia Centrum KLUCZ, zapoznaj się z regulaminem projektu. Wypełnij również formularze uczestnika projektu.
Regulamin udziału w projekcie (pdf)
Formularz Dane instytucji (doc)
Formularz Dane indywidualne (doc)
Pomoc de minimis
Usługi dla podmiotów prowadzących działalność ekonomiczną (tj. aktywną działalność odpłatną i/lub posiadające wpis do Rejestru Przedsiębiorców) objęte są udzieleniem pomocy de minimis. Jeśli reprezentujesz taki podmiot, wypełnij formularz informacji i oświadczenie oraz zapoznaj się ze wzorem umowy.